Az informatika, a hálózatok, internet az életünk, az otthonunk részévé vált, mégis ritkán találkozni szakszerűen, tetszetősen megtervezett és kivitelezett megoldásokkal otthonainkban.
Valószínűleg a gond ott van, hogy kicsit mindenki ért hozzá, a vezetéket behúzzuk mi vagy a villanyszerelő mester, a szomszéd srác meg majd megdugózza a kábelt mert ügyes keze van. .. Aztán, ha csúnya lesz maximum eléhúzzuk a kredencet a WiFi úgyis átmegy rajta.
Ha ettől többet szeretnénk, és nem ijedünk meg egy kis fejtöréstől, esztétikus és rugalmasan változtatható "informatikai közművet" alakíthatunk ki otthonunkban.
A hálózati építőanyagokat itt érdemes megnézni: Kábelfutár webáruház
Kábel: mindegy hogy wifit használunk-e vagy sem a kábelek kikerülhetetlenek
A hálózatok leggyakrabban csillagpontos felépítésűek.A csillag középpontja lesz az otthon informatikai központja ahonnan kifutnak a kábelek vagy a Wifi jelek.
A csillagpont helyét célszerű úgy meghatározni, hogy oda érkezik a szolgáltatói beállás ( Telekom, UPC, Digi, stb), valamint innen tudjuk az otthonunkon belül elosztani a TV, telefon , Internet jeleket a megfelelő helyekre. Célszerű egy 60cmx60cmx60cm hellyel kalkulálni (rackszekrény ) : , ebbe szinte mindent be tudunk rakni, akár egy esetleges riasztó, kamerarendszer részeit is.
Kábelek: A ma kapható informatikai kábelek nagy része képes a Gigabit átvitelre, így attól függően hogy milyen időtávra tervezünk érdemes a kábeleket megválasztani.
Ha 5 évnél tovább szándékozzuk a kábeleket a helyén tartani érdemes a Cat7 kábeleket választani, és elsősorban nem a sebesség miatt, hanem mert az utóbbi évek tendenciája hogy egyre több eszköz használja a csavart érpárat így a a Cat7 a dupla árnyékolásával és a ngy sávszélességével (600-1200Mhz kábelek is vannak forgalomban) jó eséllyel ki fog szolgálni minket a következő 15 évben.
A Cat7 jóval drágábbnak tűnik mint a Cat5e de ha falat kell vésni, csövezni ez a különbség elenyésző a nagyobb biztonsággal szemben.
Érdemes a kábelátmérőkre figyelni, átlagosan Cat5e UTP 5-5,5 mm, a Cat6 UTP ~ 6-6,2mm, a Cat6 FTP , Cat6A és a Cat7 pedig 6,8- 7,5 mm átmérővel rendelkezik.
Az aljzatokat érdemes ez elektromos kapcsolókkal és aljzatokkal egyformán megválasztani, szinte mindegyik gyártónak elérhetők már az informatikai aljzatai is a termékcsaládokhoz.
Informatikai elosztó: Az előbbiekben említettünk már a rackszekrényt, mint a hálózat szívét. Ide rakhatjuk a modemet, routert, Wifi elérési pontot, NAS, UPS is. Ide futnak be a kábeleink is, valamint a szolgáltató is ide hozhatja a kábelét.
H nem akarunk ekkora monstrumot, akkor is érdemes lehet a kábelek összefogására, központosítására egy kis fali patch panelt alkalmazni, akár komplett vagy moduláris változatban.
A panel és a switch, router összekötésére patch kábeleket használjunk. A kábeleket közvetlen fel is dugózhatjuk, de ez esetben az eszköz helyét örökre meghatároztuk. Ha meg szeretnénk hagyni a későbbi mozgatás lehetőségét, a patch kábel hosszának megváltoztatásával könnyedén áthelyezhetjük az eszközt.
Kérdés esetén állunk szíves rendelkezésre: info@kabelfutar.hu
Megosztás a facebookon
Nincs még komment.